
Европейски съюз Европейски социален фонд
Специфичните цели на проекта включват: Провеждане на ефективна информационна кампания; Предоставяне на специализирани обучения на преките участници в проекта, в резултат на което те да придобият знания да управляват малък бизнес, знания за задълженията и отговорностите на предприемачите, както и да придобият умения за справяне с различни бизнес казуси и ситуации; Индивидуални консултации за подпомагане на участниците в проекта при стартиране на самостоятелна стопанска дейност.
Основни дейности: 1. Информационни дни и медийна кампания за информиране и мотивиране за развитието на самостоятелна стопанска дейност и предприемачество. 2. Предоставяне на специализирани обучения. 3. Предоставяне на консултантски услуги за подготовка за самостоятелна стопанска дейност.
По настоящия проект са предвидени задължителни специализирани обучения в 7 модула: Вие като предприемач; Бизнес план, бизнес идея, маркетингов план; Форми на търговска дейност; Персонал, правни отговорности и застраховка; Финансово планиране; Капитал и видове източници; и Стартиране на бизнеса.
Целта на модул „Вие като предприемач“ е да даде представа на кандидат-предприемачите как изглежда ежедневието на хората, развиващи самостоятелна стопанска дейност. В този модул ще бъдат засегнати следните теми: (1) Представяне как минава деня на един предприемач: (2) Предимства на самостоятелната стопанска дейност; (3) Недостатъци на самостоятелната стопанска дейност; (4) Конферентна връзка през Skype или Viber с двама опитни предприемачи, намиращи се в обекти на извършване на бизнес дейността им. Дискусия по горните въпроси; (5) Попълване на анкетни карти: всеки участник описва накратко дейността, която би желал да развива; (6) Мотивационни дискусии: представяне на предвидената по проекта подкрепа, представяне на държавни и частни служби и ресурси в подкрепа на предприемачите, запознаване с източници на информация за водене на бизнес с цел обучаваните лица да придобият самочувствие, че могат да се справят като предприемачи.
Целта на модул „Бизнес план, бизнес идея, маркетингов план“ е да запознае участниците със съдържанието на бизнес плана и да ги научи да изготвят сами бизнес план. В този модул ще бъдат засегнати следните теми: (1) Защо е необходимо да се прави бизнес план и за какви цели се използва?; (2) Работа по отделните части на бизнес плана: Описание на бизнеса, Анализ на пазара, Оценка на средата и отрасъла, Анализ на конкуренцията; (3) Работа по отделните части на бизнес плана: Маркетингов план.; (4) Работа по отделните части на бизнес плана (продължение): Мениджмънт план, Оперативен план.; (5) Работа по отделните части на бизнес плана (продължение): Финансов план за начинанието.; (6) Подготовка на индивидуални презентации на бизнес план на идеята на всеки участник.
Целта на модул „Форми на търговска дейност“ е да запознае участниците с различните видове форми на търговска дейност, така че кандидат-предприемачите да могат да преценят коя форма е най-удобна за тях, както и да са запознати с различните видове субекти по търговското право. В този модул ще бъдат засегнати следните теми: (1) Кратко представяне на различните форми, под които може да бъде водена търговска дейност; (2) Запознаване с правата и задълженията при режим: самоосигуряващо се лице. Запознаване с документацията за регистрация в НОИ. Задължения за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.; (3) Запознаване с правата и задълженията при режим: едноличен търговец. Запознаване с документацията за регистрация в Търговския регистър. Задължения за годишни финансови отчети към НСИ и Търговския регистър. Подаване на годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО. (4) Запознаване с правата и задълженията при режим : еднолично дружество с ограничена отговорност и дружество с ограничена отговорност. Запознаване с документацията за регистрация в Търговския регистър. Задължения за годишни финансови отчети към НСИ и Търговския регистър. Подаване на годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.
Целта на модул „Персонал, правни отговорности и застраховка“ е да запознае участниците с функцията на човешките ресурси във фирмата.
Целта на модул „Финансово планиране“ е да запознае участниците с методите и начините за планиране на нужните финанси за дейността на фирмата.
Целта на модул „Капитал и видове източници“ е да запознае участниците с различните източници на капитал за дейността на фирмата. Засегнатите теми са предоставени на файл, прикачен като отделен документ към апликационната форма.
Целта на модул „Стартиране на бизнеса“ е да запознае участниците с основните документи, които се използват в ежедневната дейност на фирмата.